Turistický průvodce Řecké ostrovy – Rough Guides
Zařazeno pod (Průvodci)
Štítky : Jota, Průvodce, recenze, Řecko, Rough Guides
V letošním roce jsme si chtěli vyzkoušet pobytovou dovolenou v nějakém mořském letovisku. Volba padla na dovolenou na řeckém ostrově Kréta. I když šlo o pobytový zájezd, bylo v plánu i několik výletů, a tak jsme pořídili turistického průvodce po Řecké ostrovy z edice Rough Guides. Pojďme se podívat, jak nám na dovolené pomáhal a jaké zajímavosti na Krétě jsme měli možnost vidět.
Příprava před odletem
Ještě před odletem na dovolenou bylo velmi snadné získat základní představu o místních zvycích a historických souvislostech. Sloužila k tomu rozsáhlá kapitola základních informací, kde je možné prostudovat vše od vstupních formalit a dopravy do Řecka až po typická jídla, případné přestupky nebo typické svátky.
Závěrečný oddíl Souvislosti pak zasadí aktuální informace i do historického kontextu pohledem stručných dějin Řecka, archeologických památek, fauny a flóry nebo řecké populární hudby.
Část věnovaná Krétě
V porovnání s celým rozsahem průvodce je samotné Krétě věnováno 73 stran. Z praktických zkušeností však mohu potvrdit, že na několik výletů během týdenního pobytu je to zcela dostačující rozsah průvodce. Vyzdvihuje ta podstatná zajímavá místa a památky.
Největší tipy jsou ještě vypíchnuté na začátku kapitoly o Krétě. Můžete si tak rovnou najít Archeologické muzeum v Iraklio, Minojské památky, Plážová letoviska, planinu Lasithi, jeskyni Dikteo, starobylá města Chania a Rethymnon nebo populární soutěsku Samaria.
Protože je Kréta největším řeckým ostrovem, je celá kapitola rozdělená na tři bloky věnované západní, střední a východní části ostrova. Začíná středním blokem a městem Iraklio do kterého pravděpodobně přiletíte. Dále jsou turisté rozváženi pohodlnými klimatizovanými autobusy do jednotlivých letovisek.
Hlavní město Iraklio (Heraklion)
Díky blízkosti od města Iraklion jsme jeden den věnovali jeho prohlídce. Vyplatilo se prozkoumat přístavní opevnění a benátskou pevnost. Přístavní hráz na samotném konci umožňuje pozorovat nejen lodě v přístavu, ale i odlétající letadla z nedalekého letiště.
Samozřejmě jsme se také podívali do centra města ke katedrále a dvěma dalším kostelíkům na jednom náměstí a využili nabídky jedné z městských restaurací.
Z autobusového nádraží jezdí přímá linka k paláci Knóssu (největšímu minojskému paláci). Připravte se na větší počty turistů, několik málo možností uniknout před palčivým sluncem a příjemné občerstvení u pokladen paláce.
Agios Nikolaos
Dalším naším cílem podle průvodce bylo městečko Agios Nikolaos. Najdete tu sladkovodní lagunu napojenou přímo na moře, ve které se údajně koupala sama Athéna. Pro mnoho turistů je město jen přestupní stanicí k ostrovu Spinalonga. Na lodi je možné vyplout i z Agios Nikolaos, ale většina turistů si cestu zkráti po souši a plavbu začíná až ve středisku Elounda nebo dokonce z nejbližší vesničky Plaka.
Ostrov Spinalonga
Působivý ostrůvek, který během Turecké invaze dokázal vzdorovat i 45 let poté, co jim podlehlo pevninské Řecko. Až do roku 1957 zde byla kolonie malomocných, kteří sem byli umísťování. A šlo údajně o poslední existující kolonii v Evropě.
Výletem na ostrůvek Spinalonga jsme zakončili turistické putování a ve zbytku dní si jen užívali jednu z mála opravdu písčitých pláží nedaleko hotelu Aldemar Knossos Royal.
Závěrečné hodnocení
Pořídit si turistického průvodce se vyplatilo i při cestě na pobytový zájezd. V nové zemi člověk získá větší jistotu prostudováním základních informací a následně má možnost navštívit ty nejzajímavější turistické cíle v dané destinaci, když se nabaží moře a chce začít objevovat okolí.
Benson A., Chilton L., Dubin M., Edwards N. a kol.: Turistický průvodce Řecké ostrovy; The Rough Guide to Greek Islands 6. vydání, Nakladatelství JOTA s.r.o. 2007, 624 + 31 stran, 622 Kč, ISBN: 978-80-7217-498-0